Sayfa Menüsü
TwitterFacebook
Kategori Menüsü

İfade Özgürlüğü

Sevgili LDP liler,

1915 olaylarının soykırım olarak adlandırılmasına katılmıyorum. Soykırım hukuki bir terimdir ve 1915 olayları bu terimin şartlarrının büyük bölümünü içermez. Ayrıca, bu terimin hukukta ortaya çıkışı ve genel kabul görüşü 1915 yılından çok çok sonradır. Hukukun geriye işlemezliği açısından böyle bir iddiada dahi bulunak abese iştigaldir.

 Bu durum savaş hali altında gerçekleştirilmiş bir zorunlu göçtür. Ancak 1915 olayları, Ermeni çetelerinin Türk askerini hazırlıksız şekilde arkalarından vurmaları gibi, bir dramdır. İstanbul dışındaki bütün Ermenilerin çoluk çocuk evlerinden öteye göç etmeye zorlanmalarını başka nasıl adlandırabiliriz.

Bu, benim kişisel düşüncem. Fakat Sayın Pamuk ve Sayın Dink’in de kendilerine has düşünceleri vardır.

Sayın Pamuk, Türklerin reddetmesine rağmen 1915 olaylarının soykırım olduğunu iddia etmektedir. Kendi görüşüdür saygı duyulması gerekir. Bir ifade yüzünden bir kişininmahkum edilmek istenmesi en büyük insan hakkı ihlallerinden değil midir? Bir kişinin İsviçre’nin kimi kantonlarında “Ermeni soykırımı diye bir şey yoktur” demesinin tutuklanma sebebi olması ne kadar yanlışsa Sayın Orhan Pamuk’a yapılanlar da o kadar yanlıştır.

Sayın Dink’in durumu ise çok büyük bir yanlış anlamadan kaynaklanmaktadır artık Ermeni toplumunun Türkler’e ve Dünya’ya 1915 olaylarını soykırım olarak tanıtmak yerine yeni bir pozisyon almasını Diasporayla Ermenistan’ın kaynaşmasını önermektedir. İnsanların vicdanlarıyla baş başa bırakılması gerektiğini belirtmektedir. Bu pozisyon değişikliğinden bahsederken meşhur kan örneğini vermektedir. Yazının Sayın Hrant Dinkhakkında dava açılmasına sebebiyet vermiş olan kısmının yanı sıra önceki iki bölümü de okunduğunuzda göreceksiniz. Burada bir ulusa hakaret falan yoktur. Masum bir düşünce ifadesidir.

Bu noktada fikri hür vicdanı hür bir liberal olarak haykırıyorum. Ermeni soykırımını kabul etmiyorum ama düşüncelerini ifade ettikleri için Sayın Dink ve Sayın Pamuk’un suçlu addedilmelerini asla kabul etmiyorum.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=166485 linkine tıklarsanız sayın Dink’inyazısına ulaşabilirsiniz…

M. Kürşat ÇETİNKOZ
LDP Gen. BŞK. Yrd.